“Jsme tu, abychom pomáhali pacientům s roztroušenou sklerózou a jejich blízkým”

šipka
 

Obrázky v šířce 800px v aktualitách

Aktuality VŽDY musí mít úvodní text

Pokud se nemá aktualita propisovat na FB vybrat štítek: nepropsat do rss

Úvodní text je souhrn celého textu pokud nechete dělat výtak použite chat GPT

Vždy si poslat testovací aktualitu na e-maily: landova@gmail.com, roska@roska.eu

Pokud se aktulita vkládá na více stránek, MUSÍ být rozesílání zakazané na ostatních jinak příjde aktualita dvakrát.

Nápověda
editace

Horní menu

Fulltextové vyhledávání 2.0

Parametrické vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
26 27 28
Roska Praha vás zve na Den otevřených dveří
Roska Praha vás zve na Den otevřených dveří
29 30 31 1
2 3 4 5 6 7
Trousíme se na Ještěd
8
9 10 11
Roska Praha Vás zve "Vyrábění krabiček"
POZVÁNKA Beseda SLUŽBY PORADNY NRZP ČR BRNO
12 13 14 15
16 17 18
Roska Praha Vás zve "Vyrábění krabiček"
19 20 21
Roska Brno vás zve ,,Městské slavnosti"
22
23 24
Pozvánka přednáška Význam pohybu
Pozvánka přednáška Význam pohybu
25 26 27 28 29
30 1 2
POZVÁNKA Zveme Vás na procvičování paměti a kognitivních funkcí zábavnou formo
3 4 5 6
Drobečková navigace

Úvod > O nás > EHP fondy > Hodnotící zpráva z návštěvy norského partnera v ČR

Obrázek1.png

Název  projektu: Přenos znalostí a zkušeností mezi pobočnými spolky a mezinárodní networking

Číslo projektu: ZD-MGS3-004

Projekt je financován z Fondů EHP 2014 – 2021

Hodnotící zpráva z návštěvy norského partnera v ČR

Datum konání: 2. -  5. 11.2023

2.11.2023 příjezd norského partnera, ubytování

3.11. - pátek

V 9,00 zahájena exkurze na Vyšší odborné škole zdravotnické a Střední zdravotnické škole na adrese 5. května 51 , Praha 4, seznámení se se studijním oborem nutriční asistent.

Na začátku proběhlo společné setkání s Mgr. Dagmar Kolářovou,  která nás seznámila s výukou nutričních asistentů na zdejší škole a s jejich uplatněním v praxi.

Proběhla výměna informací o vzdělávání těchto specialistů v ČR a Norsku. V Norsku se obor nutriční specialista studuje na univerzitách, a to v Oslo, Bergenu a Tromsee v rámci magisterského nebo bakalářského programu.

Pal Dronen informoval o jednooborovém studiu školícím centru Slow Food v Ulviku. Jde o jednoleté studium pro výživové poradce. Po absolvování mohou studenti pokračovat v dalším studiu na univerzitách v Norsku nebo ve Švédsku.

Byli jsme přítomni společně praktické výuce vaření ve školní kuchyni, kde vařili studenti 1. ročníků pod dohledem pedagogů. Studenti seznámili Norské partnery s recepty a postupem přípravy jídel i s další náplní studia, např. přípravou kalkulací, objednávek surovin apod. Studenti vyšších ročníků chodí na praxi mimo školu.

Na přání norských partnerů proběhla návštěva dalších tříd, kde probíhala výuka zdravotních sester a zdravotnického personálu. Vyučující a studenti informovali o výuce, která právě probíhala.

Škola spolupracuje s norskou střední zdravotnickou školou. Norští studenti přijíždějí každý rok na stáž v rámci programu ERASMUS na 3 týdny a zapojují se do výuky.

 

V poledne přesun na farmářský trh. Prohlídka nabídky farmářů, volno na oběd.

 

Ve 13 hodin odjezd do Pacientské hubu, projekt Ministerstva zdravotnictví ČR.

Od 14 hod. představení projektu Pacientský hub, financovaného z Fondů EHP. Představen projekt APO a Pacientská rada. V Norsku nic takového nemají.

Původně plánovaný online meeting se vzhledem k výpadku internetového připojení neuskutečnil. Bylo přihlášeno 9 účastníků, někteří z přihlášených se nakonec zúčastnili osobně.

Krátké představení norských partnerů a organizací, které zastupují.

Diskutovali jsme na téma:

Podpory a fungování pacientských organizací v Norsku. Existuje zastřešující organizace FFO, která má cca 350 tis. členů. Má pobočky v regionech. Jedna je i v Bergenu.

Zájmy pacientů zastupují a pacientům radí pacientští ombudsmani. Mají různé profese (lékaři, právníci, sociální pracovníci). V každém kraji je 11 takových poradců. Zpracovávají i znalecké posudky. Služby jsou pro pacienty zdarma. Někteří poradci pracují zdarma, jinak jsou placeni státem. V Norsku funguje tzv. severský model pro úhradu poplatků za léky a lékaře. V Norsku se platí u lékaře, v nemocnici ne.

Roční limit je 3800,- NOK, vše nad tento limit je pro pacienty zdarma.

Naše partnerská organizace (lokální pobočka) v Bergenu má 1000 členů. Pacienti se prakticky automaticky po diagnóze stávají členy pacientské organizace.

MS i Bergen ročně získá od sponzorů cca 1,3 Mio NOK, od státu žádné dotace nemají. Bergen má výhodu, že v něm sídlí velké společnosti, zejména loďařské. Porovnání s financováním pac. Organizací v ČR, diskuze.

Největším přínosem pro nás je navázání spolupráce s pacientskou organizací, která v Norsku pomáhá pacientům se stejnou diagnózou MS I Bergen.

Podrobný popis prezentace paní Mony Strand z této organizace. Zastává různé funkce – je hospodářkou, peerem, zabývá se fundraisingem.

 

Obhajoba a lobbování pacientů jsou v Norsku dobře zavedené a hrají zásadní roli v systému zdravotní péče v zemi. Různé organizace a iniciativy se snaží zastupovat zájmy a práva pacientů a zajišťují, aby jejich hlasy byly slyšet při rozhodování o politice zdravotní péče a aby se jim dostalo vysoce kvalitní péče. Zde je přehled obhajoby a lobbingu pacientů v Norsku:

  1. Pacientské organizace: Norsko má silnou síť pacientských organizací, které pokrývají širokou škálu zdravotních stavů a problémů souvisejících se zdravím. Tyto organizace se snaží zastupovat zájmy pacientů, poskytovat podporu, informace a zdroje a zasazovat se o zlepšení zdravotnických služeb. Často spolupracují se zdravotnickými úřady, odborníky a tvůrci politik, aby ovlivnili zásady a postupy zdravotní péče.
  2. Veřejný ochránce práv pacientů a uživatelů:  Každý okres v Norsku má ombudsmana pro pacienty a uživatele (Pasient- og brukerombud), jehož primární úlohou je chránit práva pacientů a uživatelů. Tito veřejní ochránci práv vystupují jako nezávislí obhájci pacientů, zajišťují ochranu jejich práv a pomáhají pacientům se stížnostmi a obavami souvisejícími se zdravotnickými službami. Pracují také na zlepšení kvality a bezpečnosti péče.
  3. Pacientské rady: Mnoho nemocnic a zdravotnických zařízení v Norsku má pacientské rady (Brukerutvalg) nebo podobné poradní orgány. Tyto rady poskytují pacientům a jejich zástupcům platformu pro poskytování zpětné vazby, návrhů a vstupů týkajících se kvality péče a zkušeností pacientů v těchto zařízeních. Spolupracují s poskytovateli zdravotní péče a správci, aby se zdravotnické služby více zaměřily na pacienta.
  4. Legislativa a politika: Norsko má zavedeny specifické právní předpisy a politiky na ochranu a podporu práv pacientů. Tyto zákony vymezují práva pacientů na přístup k informacím, poskytování informovaného souhlasu a účast na rozhodování o jejich péči. Organizace hájící zájmy pacientů často pracují na tom, aby tyto politiky ovlivňovaly a utvářely.
  5. Spolupráce se zdravotnickými úřady: Skupiny zastupující pacienty v Norsku spolupracují se zdravotnickými orgány, jako je norské ředitelství zdravotnictví a ministerstvo zdravotnictví a pečovatelských služeb, aby poskytly informace o zásadách a pokynech v oblasti zdravotní péče. Účastní se konzultací a přispívají k rozvoji zdravotnických služeb.
  6. Kampaně na zvýšení povědomí veřejnosti: Organizace na ochranu práv pacientů v Norsku pořádají veřejné osvětové kampaně o různých zdravotních problémech, jejichž cílem je vzdělávat veřejnost a zvyšovat povědomí o konkrétních zdravotních stavech, možnostech léčby a právech na zdravotní péči.
  7. Mezinárodní spolupráce: Některé organizace na ochranu práv pacientů v Norsku spolupracují s podobnými skupinami na mezinárodní úrovni, aby sdílely osvědčené postupy a poučily se ze zkušeností z jiných zemí.

V Norsku se obhajoba práv pacientů a lobbistické úsilí opírá o silný závazek k péči zaměřené na pacienta a ochraně práv pacientů. Vláda a zdravotnické orgány si uvědomují důležitost zapojení pacientů a jejich zástupců do utváření politik a postupů zdravotní péče. Tento přístup založený na spolupráci zajišťuje, že hlasy pacientů jsou brány v úvahu v rozhodovacích procesech a že se systém zdravotní péče nadále vyvíjí tak, aby vyhovoval potřebám a očekáváním populace.

 

Pan Dronen informoval o zdravé stravě chronických pacientů v Norsku. 

 

Po skončení návštěva Mozarellartu – italské sýry z českého mléka. Výklad majitele, degustace.

 

4.11. – sobota

V 9 hodin začátek aktivity společné vaření na adrese:

Winebar s.r.o.

U Michelského mlýna 1

Praha 4 – Michle

Zde proběhlo společné vaření dle norských receptů, ale z českých surovin, degustace, diskuze s pacienty a nutriční poradkyní Ing. Kornélií Holou.  Z akce pořízena fotodokumentace. Profesionální fotografka udělala fotografie jídel do společné kuchařky.

Fotodokumentace z akce je k dispozici na našich webových stránkách zde: https://www.roska.eu/bilateralni-spoluprace.

 

5.11. odjezd norských zástupců

 

Ing. Jiřina Landová 5.11.2023

 

DSC_0085 (002).jpg DSC_0088 (002).jpg DSC_0090 (002).jpg 

DSC_0092 (002).jpg

DSC06249.jpg

DSC06250.jpg

DSC06263.jpg

DSC06446.jpg

DSC06491.jpg

DSC06504.jpg